- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Screw Conveyor
Screw Conveyor
Our range of products include horizontal belt conveyor, popcorn packaging machine and screw conveyor for powder filling.
Horizontal Belt Conveyor
Product Price: Rs 50,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Application | Fragile Products |
| Trough Width | 300 mm |
| Capacity | 1-50 kg per feet |
| Belt Material | PVC |
| Material Handling Capacity | 1-50 kg per feet |
| Length | 10-20 feet, 1-10 feet |
| Belt Width | 10-20 inch |
| Type | Vertical Conveyors |
| Power(W) | 0.75 |
| Brand | SEW |
| Size | 300 mm X 1200 MM |
Additional Information:
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),Other
- Delivery Time: 10Days
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Popcorn Packaging Machine
Product Price: Rs 1,80,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Details:
| Packing Speed | 20-40 pouch/min |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 40-45 Pouches Per Min |
| Pouch Capacity | 250-500 g |
| Brand | SEW |
| Machine Type | Form Fill Seal |
| Voltage | 220/240 Volt |
| Packing Material | Laminated Film |
| Sealing Type | Center Seal |
| Power Consumption | 1.5 Kva |
| Applicable Industry | Food |
| Phase | Single Phase |
| Driven Type | Electric |
| Pouch Type | Pillow Pouch |
| Total Weight | 400 Kg |
| Machine Dimension | 24" x 36" x 82" |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Body Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Range: 25-500 Gm (depending upon the product)
Speed: 40-45 Pouches
Additional Information:
- Delivery Time: 25 Days
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Screw Conveyor For Powder Filling
Product Price: Rs 1,25,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Details:
| Capacity | 1-50 kg per feet |
| Type | Horizontal |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Super Engineering Works |
| Condition | New |
Additional Information:
- Pay Mode Terms: Other
Yes! I am InterestedRequest A Callback