- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Potato Chips Packing Machines
Potato Chips Packing Machines
We are a leading Manufacturer of continuous potato chips fryer machine, fully automatic potato chips plant, auger filler pneumatic packing machine and banana chips packaging machine from Noida, India.
Continuous Potato Chips Fryer Machine
Product Price: Rs 12,00,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Details:
| Capacity | 100 KG PER HOUR |
| Machine Components | Fryer |
| Usage/Application | Potato Chips |
| Brand | Super Engineering Works |
| Power Consumption | 10.5 H.P. |
| Machine Type | Automatic |
| Weight | 1500 KG |
| Country of Origin | Made in India |
Contioneous Chips fryer is used for high production potato chips
Production: 100-120 Kg Per Hour
Length: 5 M
Fuel: Diesel
Additional Information:
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer)
- Port of Dispatch: Noida
- Delivery Time: 2 Weeks
- Packaging Details: wooden Crates
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Fully Automatic Potato Chips Plant
Product Price: Rs 25,00,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Machine Type | Automatic |
| Machine Components | Fryer, Packaging Machine, Flavoring Machine, Water Dehydrator, Washing or Peeling & Cutting |
| Customisation | Customised |
| Finishing | New |
| Automatic Grade | Automatic |
| Condition | New |
Additional Information:
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer)
- Port of Dispatch: Noida
- Delivery Time: 3 Weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Auger Filler Pneumatic Packing Machine
Product Price: Rs 4,50,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Sealing Type | Center Sealing |
| Electrical Supply | Single Phase |
| Machine Speed | 40 Pouch / Min ( Depends upon Pouch Size and product weight to be filled) |
| Voltage | 220/240 Volt |
| Compressed Air | 6 CFM @ 6 Bar (Depending On Attachments ) |
| Dimension | 44" x 63" x 110" |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Brand | SEW |
| Machine Weight | 500 Kg |
| Temperature Controller | PID |
| Roll Width | 120 mm - 450 mm |
| Power Consumption | 3 KW |
| Additional Attachments | Batch Cutting Device, Pneumatic Coding Device, Nitrogen Flushing |
| Contact Parts | Food Grand Stainless Steel SS 316 / SS 304 |
| Feeding System | Auger Filler / Screw Filler |
| Main Motor | 1/2 H.P, AC Drive |
| Packing Film | Any Heat Sealable Laminate |
| Body Material | Stainless Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Banana Chips Packaging Machine
Product Price: Rs 4,50,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Voltage | 220/240 Volt |
| Phase | Single Phase |
| Brand | SEW |
| Driven Type | Electric |
| Capacity (pouch per hour) | 20-60 Pouches Per Min |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Weight | 500 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 44" x 63" x 110" |
| Frequency | 50/60 Hz |
Yes! I am InterestedRequest A Callback