- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Multi Head Weigher Packing Machines
Multi Head Weigher Packing Machines
Granules Multihead Pouch Packaging Machine
| Filling Capacity | 500-1000 g |
| Pouch Type | Center seal |
| Automation Grade | Automatic |
| Packaging Speed | 20 - 60 Pouches Per Min |
| Usage/Application | Industrial |
| Packing Speed | 40-60 pouch/min |
| Sealing Type | Heat seal |
| Machine Capacity | 20-60 Pouches Per Min |
| Voltage | 440 |
| Machine Type | Vertical form fill seal |
| Filler Type | Multi Head |
| Power | 7 Kva |
| Power Source | Electric |
| Packaging Type | Center Seal |
| Phase | Single phase |
| Structure Material | SS304 |
| Feeding Head | 10 Head |
| Capacity | 10 Gm to 1000 Gm |
| Pouch Capacity | 2000 Gm |
| Country of Origin | Made in India |
|
SPECIFICATIONS |
UNIT PRICE |
QTY. 1 |
AMOUNT |
|
12,00,000/- |
12,00,000/- |
||
|
Product application |
All types of food products |
||
|
Filling range |
10 gm to 1 Kg |
||
|
Sachet / Pouch Size (Width / repeat Length) |
As required By you |
||
|
Sealing type |
Central seal. |
||
|
Filling System |
Multihead weigher 10 Head |
||
|
Packaging film |
Heat seal able laminated film in roll form with photo registration eye marks. |
||
|
Film draw mechanism |
Servo |
||
|
PLC |
Microprocessor controlled MMI with PLC, Delta |
||
|
AC Drive |
Delta |
||
|
Micro view |
Delta |
||
|
Pneumatic components |
Janatics make. |
||
|
Temperature Controller |
Thermotech |
||
|
Photocell |
P & F, DK 20. |
||
|
Batch coding |
Hot File |
||
|
Contact Parts |
SS 304 |
||
|
Construction Parts |
PU Coated MS. |
||
|
Safety |
Totally enclosed. |
||
|
Filling accuracy |
+/- 0.5 % |
||
|
Registration on Film (Photo mark both side) |
YES |
||
Additional Information:
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer)
- Port of Dispatch: Noida
- Production Capacity: 1 kg
- Delivery Time: 30 Days
- Packaging Details: wooden Crates
Linear Weigh Filler Machine
Minimum Order Quantity: 1 Unit
| Capacity | 10 -1000 Gm |
| Voltage | 440 |
| Automation Grade | Automatic |
| Packaging Material | Granular |
| Speed | 20 - 70 Pouches Per Min |
| Phase | Three |
| Weight | 1300 Kg |
| Driven Type | Electric |
| Filling Range | 10 - 1000 Gm |
| Accuracy Of Filling | +- 0.5 |
| Power Consumption | 5 Kva |
| Brand | SEW |
| Country of Origin | Made in India |
|
SPECIFICATIONS |
UNIT PRICE |
QTY. 1 |
AMOUNT |
|
12,00,000/- |
12,00,000/- |
||
|
Product application |
All types of food products |
||
|
Filling range |
10 gm to 1 Kg |
||
|
Sachet / Pouch Size (Width / repeat Length) |
As required By you |
||
|
Sealing type |
Central seal. |
||
|
Filling System |
Multihead weigher 10 Head |
||
|
Packaging film |
Heat seal able laminated film in roll form with photo registration eye marks. |
||
|
Film draw mechanism |
Servo |
||
|
PLC |
Microprocessor controlled MMI with PLC, Delta |
||
|
AC Drive |
Delta |
||
|
Micro view |
Delta |
||
|
Pneumatic components |
Janatics make. |
||
|
Temperature Controller |
Thermotech |
||
|
Photocell |
P & F, DK 20. |
||
|
Batch coding |
Hot File |
||
|
Contact Parts |
SS 304 |
||
|
Construction Parts |
PU Coated MS. |
||
|
Safety |
Totally enclosed. |
||
|
Filling accuracy |
+/- 0.5 % |
||
|
Registration on Film (Photo mark both side) |
YES |
||
Additional Information:
- Production Capacity: 20 - 70 Pouches Per Min
Multihead Weigher Pouch Packing Machine
Minimum Order Quantity: 1 Unit
| Packaging Speed | 20 - 60 Pouches Per Min |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | SEW |
| Voltage | 380/440 Volt |
| Filler Type | Weigher |
| Pouch Style | Center seal |
| Machine Weight | 1300 Kg |
| Power Consumption | 5 Kva |
| Pouch Capacity | 10-1000 gm |
| Packaging Application | Granual |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power Source | Electric |
| Dimensions | 48" x 63" x 144" |
| Phase | Three Phase |
|
SPECIFICATIONS |
UNIT PRICE |
QTY. 1 |
AMOUNT |
|
12,00,000/- |
12,00,000/- |
||
|
Product application |
All types of food products |
||
|
Filling range |
10 gm to 1 Kg |
||
|
Sachet / Pouch Size (Width / repeat Length) |
As required By you |
||
|
Sealing type |
Central seal. |
||
|
Filling System |
Multihead weigher 10 Head |
||
|
Packaging film |
Heat seal able laminated film in roll form with photo registration eye marks. |
||
|
Film draw mechanism |
Servo |
||
|
PLC |
Microprocessor controlled MMI with PLC, Delta |
||
|
AC Drive |
Delta |
||
|
Micro view |
Delta |
||
|
Pneumatic components |
Janatics make. |
||
|
Temperature Controller |
Thermotech |
||
|
Photocell |
P & F, DK 20. |
||
|
Batch coding |
Hot File |
||
|
Contact Parts |
SS 304 |
||
|
Construction Parts |
PU Coated MS. |
||
|
Safety |
Totally enclosed. |
||
|
Filling accuracy |
+/- 0.5 % |
||
|
Registration on Film (Photo mark both side) |
YES |
||
Multihead 14 Head Collar Type Machine
Minimum Order Quantity: 1 Unit
| Packaging Speed | 20 - 100 Pouches Per Min |
| Filling Range | 10 - 2000 Gm |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | SEW |
| Compressor Air Required | 7 CFM |
| Voltage | 440 |
| Filler Type | MultiHead Weigher |
| Pouch Style | Center Seal |
| Phase | Three |
| Packaging Application | Granular |
| Country of Origin | Made in India |
|
SPECIFICATIONS |
UNIT PRICE |
QTY. 1 |
AMOUNT |
|
15,00,000/- |
15,00,000/- |
||
|
Product application |
All types of food products |
||
|
Filling range |
10 gm to 1 Kg |
||
|
Sachet / Pouch Size (Width / repeat Length) |
As required By you |
||
|
Sealing type |
Central seal. |
||
|
Filling System |
Multihead weigher 14 Head |
||
|
Packaging film |
Heat seal able laminated film in roll form with photo registration eye marks. |
||
|
Film draw mechanism |
Servo |
||
|
PLC |
Microprocessor controlled MMI with PLC, Delta |
||
|
AC Drive |
Delta |
||
|
Micro view |
Delta |
||
|
Pneumatic components |
Janatics make. |
||
|
Temperature Controller |
Thermotech |
||
|
Photocell |
P & F, DK 20. |
||
|
Batch coding |
Hot File |
||
|
Contact Parts |
SS 304 |
||
|
Construction Parts |
PU Coated MS. |
||
|
Safety |
Totally enclosed. |
||
|
Filling accuracy |
+/- 0.5 % |
||
|
Registration on Film (Photo mark both side) |
YES |
||
Additional Information:
- Production Capacity: 20 -100 Pouches Per Min
Collar Type multi head Weigh Fillers pouch packing machine
Minimum Order Quantity: 1 Unit
| Capacity | 10 gm to 2 kg (Depend upon Product by different Models) |
| Automation Grade | Automatic |
| Compressor Air Required | 5 H.P. |
| Voltage | 440 V |
| Filler Type | Weigh filler |
| Pouch Style | Center Seal |
| Controlled Through | PLC Panel |
| Phase | 3 |
| Power Source | A.C |
| Feeding Head | 10 Heads |
| Accuracy | +- 0.5% |
| Pouch Counter | Yes |
| Driven Type | Servo |
| Temperature Controller | Yes |
| Main Frame Material | S.S |
| Brand | Super Engineering Works |
| Packaging Application | Food |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 50-60 Pouches Per Minute
- Delivery Time: 30 Days
Multi Head Collar Type Packing Machine
Minimum Order Quantity: 1 Unit
| Packing Speed | 40-60 pouch/min |
| Filling Range | 200-1000 g |
| Product Type | Snacks, Pulses, Sugar, Namkeen, Granules, Rice |
| Automation Grade | Automatic |
| Pouch Type | Pillow Pack |
| Film Material | Laminated Film |
| Roll Width Max | 500 mm |
| Brand | Super Engineering Works |
| Filler Type | Weigh Filler |
| Pouch Style | Center Seal |
| Filling System | Weigh Filler |
| Voltage(V) | 440 |
| Machine Automation | Automatic |
| Power Consumption | 3-4 kW |
| Machine Material | SS304 |
| Pouch Counter | Yes |
| Temperature Controller | Yes |
| Main Frame Material | S.S. 304 |
| Capacity | 60 to 90 pouch pr mints |
| Model No. | sew |
| Condition | New |
Additional Information:
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer)
- Delivery Time: 25 days
Potato Wafer Chips Packing Machine
Minimum Order Quantity: 1 Unit
| Pouch Capacity | 600-1000 grams |
| Automation Grade | Automatic |
| Packaging Type | Center Seal |
| Model | Super Engineering Works |
| Driven Type | Electric |
| Approximate Order Value | 1 |
| Capacity (pouch per hour) | 500-1000 pouch per hour |
| Automatic Grade | Automatic |
| Brand | Super Engineering Works |
| Condition | New |
Additional Information:
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer)
- Port of Dispatch: Noida
- Production Capacity: 50 to 1 Kg
- Delivery Time: 2 Weeks
- Packaging Details: Wooden Crates
SS Multihead Weighing Machine
Minimum Order Quantity: 1 Unit
| No Of Heads | 10 Head |
| Weighing Range | 100 1000 g |
| Product Type | Dry Fruits, Snacks, Namkeen, Chips |
| Hopper Volume | 2.5 L |
| Construction | SS304 |
| Max Speed | 60 bpm |
| Color | Silver |
| Film Roll Diameter (Inches) | Multilayer Film (2/3/4 layers) Virgin films also |
| Material | Stainless Steel, Iron, Mild Steel |
| Control Panel | Touch Screen |
| Voltage (volts) | 240 V |
| Power (watt) | 3 Ph. 3.5 KW |
| Condition | New |
Additional Information:
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),Other
- Port of Dispatch: By Transport
- Delivery Time: 30 Days
- Packaging Details: Expert Quality