- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Industrial Pasta Making Machine
Industrial Pasta Making Machine
Manufacturer of a wide range of products which include pasta making machine and fully automatic pasta making machine.
Pasta Making Machine
Product Price: Rs 7,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Capacity | 100 Kg |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | 3- Stage |
| Finish | Polished |
| Installed Power | 20 kW |
| Die Material | SS 304 |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Material | S.S |
| Weight | 400 Kg |
| Features | Automatic |
| Machine Power | 0-40 kw |
| Pasta Shape | Elbow, Vermicelli, Penne, Shell, Fusilli |
| Dryer Type | Batch Dryer |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | SEW |
Additional Information:
- Production Capacity: 100 kg per hour
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Fully Automatic Pasta Making Machine
Product Price: Rs 7,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Capacity Per Hour | 100 kg/hr |
| Production Capacity | up to 100 kg/hr |
| Machine Type | 3- Stage |
| Finish | Polished |
| Body Material | Stainless Steel |
| Pasta Shape | Penne, Macaroni, Elbow, Fusilli, Shell, Vermicelli |
| Power Source | Electric |
| Phase Type | Three Phase |
| Usage Area | Food Factory |
| Dough Mixing | Inbuilt Mixer |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | S.S |
| Weight | 2000 kg |
| Capacity | 100 Kg per hour |
Additional Information:
- Production Capacity: 100 kg per hour
Yes! I am InterestedRequest A Callback