- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Flavor Coating Pan Machines
Flavor Coating Pan Machines
Manufacturer of a wide range of products which include chocolate coating machine, coating pan masala mixer machine, ribbon blender machine, capacity: 50kg -1000kg and flavor coating machine.
Chocolate Coating Machine
Product Price: Rs 90,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Details:
| Machine Type | Automatic |
| Machine Body Material | Stainless Steel |
| Material Of Construction Of Machine | S.S 304 |
| Voltage | 380/440 Volt |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Gross Weight | 250 Kg |
| Power Source | Electric |
| Brand | SEW |
| Pan Size | 48" |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | Three Phase |
Additional Information:
- Production Capacity: 10-50 kg
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Coating pan Masala Mixer Machine
Product Price: Rs 55,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Brand | SEW |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Capacity | 10-50 Kg Per Batch |
| Motor Power | 3 HP |
| Weight | 150 Kg |
| Voltage | 380/440 Volt |
| Power Consumption | 2 Kwh |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Pan Size | 48" |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | Electric |
Dia: 48"
Load:1.5 Kva
Material: S.S 304
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ribbon Blender Machine, Capacity: 50kg -1000kg
Product Price: Rs 55,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 50-1000 Kg Per Hour |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 380/440 Volt |
| Driven | Electric |
| Machine Dimensions | 600 x 2500 mm |
| Weight | 250 Kg |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Brand | SEW |
| Phase | Three Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 50kg -1000kg |
| Usage/Application | ingredients mixture machine |
| Phase | 220-440 |
| I deal in | New Only |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Flavor Coating Machine
Product Price: Rs 85,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Details:
| Type of Machine | Coating Pan |
| Pan Size | 24 inch |
| Batch Capacity | 5 kg |
| Pan Material | SS304 |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Application | Tablet, Confectionery |
| Capacity | 8 to10 kg |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Mounting Type | Stand Mounted |
| Blower Type | No Blower |
| Material | Stainless Steel |
| Motor Power | 2 hp |
| Drive Type | Gear Drive |
| Power Consumption | 2 Kwh |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
Capacity: 50 Kg
Material: S.S 304
Load: 2 Kva
Additional Information:
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer)
- Port of Dispatch: Delhi Port
- Delivery Time: 1 Week
Yes! I am InterestedRequest A Callback