- Home
- »
- Our Product Range
- »
- FFS Packaging Machine
FFS Packaging Machine
We are a leading Manufacturer of automatic grain vffs packing machine and automatic auger filler collar type spices packing machine, from Noida, India.
Automatic Grain VFFS Packing Machine
Product Price: Rs 1,80,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Packaging Speed | 35-40 Pouches Per Min |
| Filling Range | 50-250 g |
| Application | Food Products |
| Product Type | Granules |
| Packing Speed | 20-40 packs/min |
| Machine Type | Form Fill Seal |
| Automation Grade | Automatic |
| Sealing Type | Center Seal |
| Film Material | Laminated Film |
| Packing Type | Pouch |
| Product Form | Granules |
| Brand | SEW |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Voltage | 220/240 Volt |
| Filler Type | Cup Filler |
| Pouch Style | Center Seal |
| Phase | Single Phase |
| Power Consumption | 1-2 kW |
| Power Source | Electric |
| Machine Weight | 400 Kg |
| Pouch Capacity | 10 - 250 gm |
| Packaging Application | Granular |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | Mild Steel |
| Dimensions | 24" x 36" x 84" |
Production: 40-45 Pouches Per Min
Range: 25-500 Gm
Filling System: Cup Filler
Additional Information:
- Delivery Time: 20 Days
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Automatic Auger Filler collar type Spices Packing Machine,
Product Price: Rs 5,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Spice Form | Powder |
| Filling Range | 500–1000 g |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Vertical FFS |
| Feeding System | Auger Filler |
| Packaging Speed | 30–50 ppm |
| Pouch Type | Center Seal |
| Usage/Application | Industrial |
| Conveyor Height | 10 Ft. |
| Packaging Type | Center Seal |
| Power Consumption | 3 Kva |
| Material | Stainless Steel |
| Air Consumption | 2 H.P. |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 440 V |
| Phase | 1 |
| Motor | Servo 2 Kva |
| Temperature Controller | Thermotech |
| Accuracy | 0.5 % |
| Brand | Super Engineering Works |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Capacity | 20 TO 50 PAKET - 35 PAKET / MINUTE |
| Usage/Application | FOR MANUFACTURING PAUCH PAKING |
| Packaging Type | Pouch |
| Driven Type | Electric, MOTOR,PULLEING |
| Machine Type | FULLY AUTOMETIC |
| Power | AC |
| Brand | SEW |
| Voltage | 220 VOLT |
| Packaging Speed | 1800 - 2500 Pouch Per Hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Filling Type | Auger,filler Pneumatic Filler |
| Pouch Capacity | 50, to 1 kg |
| MODEL TYPE | SEMI-ATOMETIC, FULL AUTOMETIC |
| power consumption | 1/2 H.P -5 H.P |
| warranty | 1 yr |
| motor type | SINGEL PHAGES |
| weight | 150 KG - 800KG |
| size | AS PER CAPACITY OF THE MACHINE |
| sound | yes |
| meterial | MILE STEEL/ STENLES STEELS |
| body material | MILE STEEL/ STENLES STEELS |
| condition | New |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Additional Information:
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer)
- Production Capacity: 1 - 1000 Gm
- Delivery Time: 30 Days
Yes! I am InterestedRequest A Callback