- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Dryer Machine
Dryer Machine
Providing you the best range of tray oven dryer machines, mild steel hot air tray dryer oven 12 tray, heater coils, pasta dryer, industrial tray oven and tray oven with effective & timely delivery.
Tray Oven Dryer Machines
Product Price: Rs 3,50,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Details:
| Number Of Tray | 72 |
| Heating Media | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage (V) | 220/240 Volt |
| Weight | 1500Kg |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Capacity | 300-400 Kg Per Batch |
| Brand | SEW |
| Power Source | Electric |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mild Steel Hot Air Tray Dryer Oven 12 Tray, Heater Coils
Product Price: Rs 75,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Number Of Tray | 12 |
| Capacity | 12 Trays |
| Heating Media | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Super Engineering Works |
| Automatic Grade | Automatic |
| Warranty | 1 year |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SEW |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 3kg each tray |
| Heating Media | Heater Coils |
| Number Of Tray | 12 |
| Max Temperature | 350 |
| Automatic Grade | Automatic, Semi-Automatic |
| Design | Customized |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Further, these are attached with double walled body, housing and insulated with heavy fiber glass wool, with special u type heaters, air circulation fan. Hot Air Ovens products are made up of mid steel and are duly painted and finished inside with heat resistant aluminum paint..
Additional Information:
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),Other
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pasta Dryer
Product Price: Rs 3,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Number Of Tray | >96 |
| Heating Media | Electric |
| Surface Finish | Puff |
| Capacity | 500kg/hr |
| Max Temperature | 100 |
| Voltage | 220 |
| Power | 9 Kva |
| Control | Automatic |
| Weight | 500 Kg |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information:
- Production Capacity: 500 Kg
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Industrial Tray Oven
Product Price: Rs 70,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Details:
| Capacity | 50 Kg Per Batch |
| Air-Flow Direction | Horizontal Air Flow |
| Display | Digital |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 150 Kg |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220/240 Volt |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
Capacity: 50 Kg
Load: 2.5 Kva
Trays: 12
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Tray Oven
Product Price: Rs 70,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Details:
| Capacity | 50 Kg Per Batch |
| Air-Flow Direction | Horizontal Air Flow |
| Display | Digital |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 150 Kg |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220/240 Volt |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
Production: 50 Kg
Load: 2.5 Kva
Yes! I am InterestedRequest A Callback