- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Auger Filler Machine
Auger Filler Machine
Automatic Powder Packing Machine
Minimum Order Quantity: 1 Unit
| Automation Grade | Automatic |
| Pouch Capacity | 10 - 2000 Gm |
| Machine Capacity | 20-70 Pouches Per Min |
| Brand | SEW |
| Packaging Application | Powder |
| Filler Type | Auger Filler |
| Voltage | 220/240 Volt |
| Pouch Styles | Center Seal |
| Machine Weight | 500 Kg |
| Film Thickness | 2/3/4/5 Layered Virgin Films |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | Electric |
| Body Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 44" x 63" x 110" |
- Machine Capacity20-70 Pouches Per Min
- Automation GradeAutomatic
- Pouch Capacity10 - 2000 Gm
- BrandSEW
- Voltage220/240 Volt
- Packaging ApplicationPowder
Automatic Auger Filling Machine
| Capacity | 20-70 Pouches per min |
| Packaging Type | Centre Seal |
| Driven Type | Electric |
| Material | Stainless Steel |
| Size/Dimension | 44" x 63" x 110" |
| Machine Weight (Kilogram) | 500 Kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | SEW |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220/240 Volt |
| Phase | Single Phase |
| Filling Range | 100-1000 gm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power Consumption | 2.5 KVA |
|
SPECIFICATIONS |
AMOUNT – 4,50,000/- |
|
Auger Filler Collar type packing machine |
|
|
Filling range |
50g. to 1000gms. |
|
Capacity |
50 to 60 pouches per mints |
|
Sachet / Pouch Size (Width / repeat Length) |
As required By you |
|
Sealing type |
Central seal. |
|
Filling System |
Auger Filler |
|
Packaging film |
Heat seal able laminated film in roll form with photo registration eye marks. |
|
Film draw mechanism |
Electromagnetic Clutch and Brake. |
|
PLC |
Microprocessor controlled MMI with PLC (7inches), Delta |
|
AC Drive |
Delta |
|
Micro view |
Delta |
|
Pneumatic components |
Janatics |
|
Temperature Controller |
Data logic |
|
Photocell |
Dual Light |
|
Batch coding |
Hot Bar |
|
Contact Parts |
SS 304 L |
|
Construction Parts |
PU Coated MS. |
|
Safety |
Totally enclosed. |
|
Filling accuracy |
+/- 2% |
|
Registration on Film (Photo mark both side) |
YES |
|
Vertical / Horizontal sealers |
SS 304 makes |
||
|
Laminate roll unwinding system |
Motorized |
||
|
Electrical Components |
Schneider/Selzer |
||
|
Power Consumption |
5 KW approx. |
||
|
Electrical Supply requirement |
3 Phase * 440V, A.C. +/- 10% |
||
|
|
|||
|
|
|||
Additional Information:
- Production Capacity: 20-60 Pouches Per Min
- Delivery Time: 15 Days
Ffs Half Pneumatic Pouch Packing Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Capacity (pouch per hour) | 40-45 Pouches Per Min |
| Driven Type | Electric |
| Electrical Supply | Single Phase |
| Machine Type | Automatic |
| Sealing Type | Center Sealing |
| Voltage(V) | 220/240 Volt |
| Brand | SEW |
| Phase | Single Phase |
| Pouch Capacity | 50-200 grams |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Machine Weight | 400 Kg |
| Material | Mild Steel |
| Dimensions | 24" x 36" x 84" |
Automatic Auger Filler Collar Type Packing Machine
| Capacity | 20-70 Pouches per min |
| Conveyor Height (Millimetre) | 10 Feet |
| Driven Type | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Size/Dimension | 44" x 63" x 110" |
| Machine Weight (Kilogram) | 500 Kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | SEW |
| Voltage (Volt) | 220/240 Volt |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power Consumption | 5 KVA |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Speed | upto 100 bpm |
| Model Name/Number | VFFS with Auger Filler for Powder Product Packaging |
| Packaging Material | Laminated Film |
| Driven Type | Servo Drive |
| Technique | Latest Tecnology |
| Usage/Application | To pack the powder product from 10 grams to 1 kg (customized) |
| Sealing Type | Fin Seal, Center Sealing, Lap Seal |
| Minimum Order Quantity | 1 |
VFFS AUGER FILLER
VFFS Packaging Machine with Auger Filler for Powder
VFFS packaging machine with auger filler is an integrated system for dry powders packaging. It is including screw conveyor feeder, auger filler dosing system, vertical form fill seal machine (VFFS), finished product conveyor and accessories units.
The machine is one set of intelligent powder filling and sealing machine also.
Manufacturer and exporters of variety of automatic Fill and seal machine, Automatic packing machine, Snacks Packaging Machine, Powder Packing Machine, Namkeen Packing Machine, Semi automatic packaging machines, automatic form fill machine, automatic flow wrap machines, auger fillers packaging Machines, vertical FFS machines, collar type machine, tea packing machine, auger filler machine, powder packing machine, pouch packing machines, capsule packing machine, packaging machines, namkeen packing machine, pouch sealing machine, pouch packaging machines, packing machines suppliers, collar type machine, manufacturers of packaging machine, filling and packaging machinery, pouch packaging machine manufacturers, auger filling machine manufacturers, pillow packing machine, automatic form fill seal machinery etc.
Model No. GTL-300-CLA (Auger Filler) – For Powder and fine Granules
- Application: Grains Flour, Spices, Milk Powder, Cocoa & Coffee Powder, Besan, Haldi Powder, Sooji etc.
- Packaging Range: 20 grams – 1000 grams
Technical Specifications:
| Sealing Type | Center Seal |
| Roll Width | 120 mm - 450 mm |
| Feeding System | Auger Filler / Screw Filler |
| Main Motor | 1/2 H.P, AC Drive |
| Electrical Supply | 220 V, AC, Single Phase, 50 HZ OR 440 V, AC, Three Phase, 50 Hz |
| Packing Film | Any Heat Sealable Laminate |
| Temperature Controller | PID |
| Machine Speed | 50-60 Pouch / Min ( Depends upon Pouch Size and product weight to be filled) |
| Contact Parts | Food Grand Stainless Steel SS 316 / SS 304 |
| Compressed Air | 6 CFM @ 6 Bar (Depending On Attachments ) |
| Power Consumption | 3 KW |
| Additional Attach |
Automatic Spice Powder Packing Machine
Minimum Order Quantity: 1 Unit
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | SEW |
| Voltage | 220/240 Volt |
| Filler Type | Auger Filler |
| Pouch Styles | Center Seal |
| Machine Weight | 500 Kg |
| Power Consumption | 3.5 Kva |
| Pouch Capacity | 10 - 2000 Gm |
| Packaging Application | Powder |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 44" x 63" x 110" |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power Source | Electric |